Háztartási ventilátorok kiválasztása – tippek és tanácsok

 

Mai blogcikkünkben ehhez adunk tanácsokat, illetve kitérünk arra is, hogy a szellőztetést leginkább igénylő helyiségek ventilátorai esetében melyek a mérvadó szempontok.

 

Főbb jellemzők

Általánosságban jellemző a háztartási ventilátorokra, hogy maximálisan 40-45 Celsius fokos tiszta levegő mozgatására használhatók. Főként szakaszosan üzemelnek, de bizonyos típusok folyamatos működésre is képesek. Kapcsolóval indíthatók a legtöbb esetben, azonban egyes modellek speciális érzékelővel rendelkeznek.

Azt mindenképp szem előtt kell tartani, hogy a konyhából történő elszívás erre a célra gyártott készülékekkel történhet, ugyanis itt a levegőben nemcsak pára, hanem zsírszemcsék is felhalmozódhatnak. Ez pedig egy szellőztetőt könnyen tönkre tud tenni.

Háztartási ventilátorok kiválasztása – melyek a főbb szempontok?
 
Amikor háztartási ventilátort vásárolunk, a következőket mindenképp tartsuk szem előtt!

●    Az otthonunk melyik részében szeretnénk megoldani a légcserét?
●    Mekkora a szellőztetni kívánt helyiség mérete?
●    Hogyan történik majd az elhasznált levegő kivezetése?
●    Hová lesz telepítve a ventilátor, és hogyan lesz rögzítve? Adott-e hozzá minden feltétel? Ha nem, mit kell kiépíteni?
●    Elektromos illeszthetőségére mi jellemző?
●    Van-e a kiválasztott berendezésnek extra vagy kényelmi funkciója? Ezzel kapcsolatban vannak-e elvárásaink?

Tippek a fürdőszoba és a mellékhelyiség szellőztetéséhez

Általános belmagassággal rendelkező, maximum 6 m2 alapterületű helyiségekig főként 100 mm-es csatlakozási mérettel rendelkező axiális ventilátorok jöhetnek szóba. Ez akkor érvényes, ha a berendezés közvetlenül vezeti ki az oldalfalon a páradús levegőt, illetve akkor, ha a teljes csőhossz maximum 1,5 méter.

Ha már 7-12 négyzetméteres az alapterület, akkor 120 mm-es, felette pedig 150 mm-es csatlakozási mérettel rendelkező ventilátorokat érdemes beszerezni. Azt nem árt tudni, hogy 1,5-3,0 méter csőhossz között a félaxiál-félradiál ventilátorokat célszerű választani akkor, ha 100 mm-es a csőrendszer átmérője.

3 méternél hosszabb csőrendszerekhez már radiális ventilátorok ajánlottak, ezek ugyanis sokkal nagyobb nyomással képesek elérni a megfelelő légáramlást. Nagyobbak is, mint az axiális modellek, így ezzel mindenképp számolni kell a kiépítés során!

Mit tehetünk a fürdőszoba párásodása esetén?
 
Ha a fürdőszoba nem párásodik, akkor a klasszikus, kapcsolóról üzemeltethető típusok is szóba jöhetnek. A CATA B-Plus szellőztetőventilátorok ilyenek például, de utószellőztetős típusaik is léteznek. Ez utóbbiak akkor javasoltak, ha intenzívebb a párásodás, vagy ha a mellékhelyiség is a fürdőszobában van.

Amennyiben nagyon magas a páratartalom, és elindult már a penészesedés is, válasszunk páraérzékelő funkcióval rendelkező modelleket! Mellékhelyiségeknél hasonló szempontok a mérvadók, de itt az utószellőztetésre nagyobb hangsúlyt kell helyezni.

Bízunk benne, hogy cikkünk ad némi támpontot ahhoz, hogy hogyan történjen a háztartási ventilátorok kiválasztása. Ezeket betartva pedig egyszerű lesz a döntés. Amennyiben kérdései lennének, állunk rendelkezésére elérhetőségeinken!